Chinezii au facut o oferta pentru Sunways, un important producator german de panouri fotovoltaice

Achizitia ar permite chinezilor de la LDK Solar Co accesul la tehnologii de ultima generatie si patrunderea cea mai mare piata de energie fotovoltaica din lume.

Oferta de preluare a Sunways, in suma de 24.2 milioane euro, va fi studiată de acţionari şi de autorităţile de reglementare în domeniu. Dacă tranzactia se va concretiza, LDK Solar Co. va deveni prima companie chineză de energie solară pe piaţa germană - cea mai mare piaţă de energie fotovoltaică din lume, şi de aici în întreaga Europă. LDK Solar Co. va avea, totodată, acces la tehnologia de ultimă oră produsă de Sunways, scrie presa germana.

Consiliul de administratie al Sunways agreeaza ideea preluarii dar va trebui acordul actionarilor companiei.

Sunways a înregistrat pierderi în primul şi cel de-al treilea trimestru din 2011. LDK Solar Co. este cotată la cel mai mic nivel de încredere de către agenţia de evaluare Standard and Poor's, în timp ce ratingul dat de Moody's este B1, calificativ ce indică un risc ridicat.

Experţii apreciază că oferta pentru Sunways va fi urmată de altele pe piaţa europeană. In ultimii ani cativa producatori europeni si americani au dat faliment datorita concurentei venite din partea producatorilor chinezi.

Sursa: Money.ro