Murdoch i-a vândut lui Justin Timberlake “gaura neagră” Myspace

News Corp, compania de media a lui Murdoch, a vândut reţeaua de socializare cu doar 35 de milioane de dolari, după ce plătise în 2005 suma de 580 de milioane de dolari.

Mogulul Rupert Murdoch a pierdut peste jumătate de miliard de dolari în afacerea Myspace.

Potrivit Reuters, cumpărătorii Myspace sunt agenţia de publicitate Specific Media şi cântăreţul Justin Timberlake.

La vremea achiziţiei de către News Corp, Myspace era unul dintre cele mai populare siteuri de internet, iar Murdoch a trebuit să lupte cu Viacom pentru a pune mâna pe reţea. De atunci, Facebook a eclipsat complet Myspace, întreaga afacere devenind o lecţie de manual despre cât de proastă poate fi implicarea unei companii tradiţionale de media într-un start-up online.

La vârful evoluţiei sale, în 2008, Myspace avea un număr de 80 de milioane de utilizatori în SUA, aproape dublu faţă de Facebook. Acum Myspace are în jur de 40 de milioane de utilizatori, în timp ce Facebook a atins 150 de milioane.

Sursa:www.capital.ro