E-commerce placute parcare si alte produse Oradea
Oradea, Romania
20.000 Euro
- Localitate: Oradea
- Judet: Bihor
- Regiune: Banat-Crisana-Maramures
- Tara: Romania
Domeniu de activitate
- Sector: Comert cu ridicata si cu amanuntul/reparatii vehicule
- Subsector: Comert cu aman. prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
- Tip afacere: Magazine (diverse) - Altele
- Afacerea este în procedură de reorganizare judiciară?: NU
- Afacerea este o franciză?: NU
Descriere afacere
Ca urmare a noilor prevederi impuse de Primăria Oradea, toți posesorii de locuri de parcare de domiciliu sunt nevoiți să își schimbe plăcuța de parcare pentru a include nr. loc, număr auto și număr de contract după înregistrarea în noua platformă de gestionare a parcărilor.Se estimează un număr de 30.000 de parcări de domiciliu, dintre care se estimează că încă 40% trebuie să își facă o plăcuță de parcare, la care se adaugă persoanele care trebuie să își schimbe plăcuța din cauza uzurii.
Compania noastră a creat un website care comercializează astfel de plăcuțe de parcare. Compania ofera:
- 2 modele de plăcuțe care respectă exact standardul impus de primărie, realizate din tablă, respectiv din aluminiu compozit. Acestea sunt realizate cu colant.
- 3 modele nonstandard pentru doritori: aceste modele includ informațiile cerute de primărie, dar au dimensiuni nonstandard. Am introdus aceste modele ca urmare a cererilor clienților. Și acestea sunt realizate cu colant.
- 1 model standard din aluminiu compozit realizat prin gravarea plăcii. Acest model nu este realizat de către noi, ci de către un partener.
- 3 altfel de produse realizate din aluminiu compozit cu colant
- posibilitatea de a crea alte produse
Produsele vor fi trimise prin curier sau pot fi ridicate de la un punct de ridicare designat. Aplicația are o integrare cu un agregator de servicii de curierat care permite selectarea oricărei firme de curierat (e.g., Fan, Sameday…) și a oricărui locker indiferent de firmă. Utilizatorii au posibilitatea să își selecteze lockerul dorit indiferent de firmă.
Utilizatorii pot, de asemenea, să opteze pentru montaj.
Aplicația oferă clienților și o modalitate simplă de a verifica statusul comenzii printr-o pagină dedicată, pe lângă mesajele trimise automat la schimbările de status.
Aplicația are integrare cu mașina noastră de tăiat folie (cutter plotter).
Ca și marketing avem:
- Anunțuri bihon
- Adds pe platforme precum Google, Facebook, tiktok, youtube
- Pliante fizice
- Colaborarea cu un partener care deține aparate de cafea în Oradea
- Vechimea afacerii (ani): 0
Descriere Punct de lucru / Functionalități website
- Cutter plotter cu suprafața de lucru 1,1 m- Sediul firmei nu este disponibil pentru vânzare.
Aplicația dispune și de:
- o pagină avansată de statistici care prezintă tipurile de produse vândute pe luni și pe zile, cheltuieli, profit, vânzări, pe tipuri de curier, heatmap comenzi
- generarea de rapoarte contabile, descărcarea automată de facturi emise și de la furnizori, calculul stocului contabil și al stocului fizic.
- Log-uri tehnice
- Pagini de administrare recenzii si tichete de suport
- Pagina de administrare a comenzilor
- Pagina de administrare comenzi cu montaj
- Pagini de administrare servicii, vizibilitate produse, puncte de ridicare, lockere predare produse, mesaje automate, șabloane mesaje, backup bază de date precum și documentație procese
- Notificări cu privire la starea aplicației, credit curier, comenzi, erori
Aplicația este creată în .NET (nu servicii cu posibilități minime ca Wordpress), realizată specific pentru nevoile noastre, cu un nivel de securitate înalt și hosting optimizat pentru nevoile noastre (~5 USD pe lună). Aplicația a fost realizată de programatori experți cu peste 10 ani de activitate în domeniu, cu funcționalități specifice nevoilor noastre și cu cost de administrare și operare scăzut ca timp și preț.
- Drept de proprietate imobil punct de lucru/sediu: chirie si altele
- Imobilizari corporale: la cerere
- Stocuri: la cerere
Puncte forte / Oportunități de extindere / Motivul vânzării
- Aplicația este extrem de optimizată- Necesită un singur angajat pentru operare
- Există o cerere activă pentru plăcuțe de parcare
- Diverse opțiuni de plăcuțe parcare
- Business-ul nu implică doar comercializarea de plăcuțe de parcare ci și alte produse de tip print shop
- Furnizori de materiale optimizați
- Aplicație extrem de modernă și ușor de folosit pentru clienți
- Peste 1000 produse vândute
- Profitul și cifra de afaceri sunt calculate de la sfârșitul lunii mai până la începutul lunii august, nu pe durata unui an întreg.
Motivul vânzării este reorientarea către businessuri full software.
Detalii despre tranzacția dorită
Se vinde businessul complet, fără firmă de optimizare, dar cu knowledge de înființare.Se oferă o lună de suport.
- Sunteți dispus să vindeți și în rate?: DA
- Oferiți sprijin și instructaj cumpărătorului?: DA
- Căutați un asociat - vindeți doar o parte din afacere?: NU
Situația financiară
- Contracte de credit sau leasing?: NU
- Sold leasing: -
- Sold credite: -
- Cifra de afaceri: 8.700 EUR
- Profit: 4.000 EUR
- Cash Flow: 1.500 EUR
- EBITDA: 1.400 EUR
- Pret: 20.000 EUR





